Sztuka folkowej inspiracji - estetyka przetworzenia i fuzji
Inspiracja to pewien rodzaj energii. Przepływa ona od inspiratora do inspirowanego powodując twórczą zmianę, rozwój, tworząc nową jakość. Jeśli mówimy o inspiracji folkowej, będzie to przepływ od tradycyjnego dziedzictwa w kierunku współczesnego, twórczego odbiorcy. Jaki będzie efekt takiej inspiracji? Tu bardzo dużo zależy od owego inspirowanego, od jego wrażliwości estetycznej, poziomu szacunku dla materii, która go inspiruje, celów, jakie stawia sobie do osiągnięcia poprzez wytwory owej inspiracji.
Czego się spodziewać?
Warsztaty będą próbą twórczej diagnozy, która dotyczyć będzie inspiracji folkowych w muzyce. Ponieważ od kilku lat jest to modne, dają się słyszeć liczne efekty takowych. Nawet nie będąc znawcą tematu możemy ocenić, że wiele z nich, mówiąc oględnie, nie należy do najszlachetniejszych… Widać wyraźnie, że ich cel jest czysto komercyjny. A ponieważ są spore grupy odbiorców takiego grania, cel ten zostaje spełniony. Często z wielką szkodą dla wyobrażenia o tym, czym jest źródło – muzyka ludowa.
Ale nie zawsze tak się dzieje. Są liczne, choć może nie tak powszechnie znane przykłady szlachetnych inspiracji przetworzenia źródłowego materiału i fuzji z wrażliwością przetwarzającego, z innymi gatunkami i stylami muzycznymi, z brzmieniem osiąganym przez wykorzystywanie nietypowego dla źródeł, nowoczesnego instrumentarium itp., itd. Efekty bywają smakowite i intrygujące.
Z pomocą niezwykłych osobowości prowadzących: Krzysztofa Trebuni Tutki – multiinstrumentalisty praktykującego zarówno muzykę źródeł, jak też wyjątkowo uzdolnionego i otwartego jej interpretatora oraz Weroniki Grozdew Kołacińskiej – etnomuzykologa pełnego pasji uczestnicy warsztatów zastanowią się nad tym, jak się inspirować muzyką źródeł, by uniknąć folko-polo, a za to otworzyć się na wewnętrzną logikę i estetyczny wyraz muzycznego źródła i z szacunkiem i podziwem wobec niego dokonywać własnych przetworzeń.
Czego się nie spodziewać?
Nie będzie katalogu nakazów i zakazów. Zamiast instrukcji, co wolno, a czego nie wolno, postawimy raczej na proces dochodzenia do wspólnych wniosków.
Prowadzący: Krzysztof Trebunia-Tutka
Termin: 20 października - warsztat nr 1